آموزش عکاسی

ترفند هایی برای عکاسی حرفه‌ای با دوربین گوشی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این مقاله با 10 ترفند کاربردی برای استفاده از دوربین گوشی آشنا میشویم. این ترفند ها به شما کمک میکند که در صورت نداشتن دوربین حرفه ای یا به همراه نداشتن آن، بتوانید عکس های حرفه ای بگیرید. کاملا مشخص است که دوربین گوشی های هوشمند نمیتواند جایگزین خوبی برای دوربین های حرفه و نیمه حرفه ای باشد، اما به دلیل در دسترس بودنشان کار کردن با آنها بسیار راحت تر و کاربردی تر است.


1. از تمیز بودن لنز دوربین اطمینان حاصل کنید
معمولا گوشی‌ها را به پشت روی سطوح مختلف قرار می‌دهند، این امر باعث کثیفی لنز یا افتادن لکه روی آن می شود. به همین دلیل همیشه اولین کاری که قبل از عکاسی انجام میدهید، باید مطمئن شدن از تمیزی لنز باشد. چون به شدت کیفیت عکس شما را تحت تاثیر قرار میدهد.
برای انجام این کار میتوانید از پنبه و یا پارچه‌ های نرم استفاده کنید که به لنز دوربین گوشی آسیب وارد نشود.


2. گوشی خود را در شرایط استیبل و ثابت قرار دهید
لرزش‌ دست عکاس به شدت کیفیت عکس را کاهش می دهد. بنابراین سعی کنید که همیشه برای عکسبرداری، گوشی خود را در وضعیت استیبل و ثابت قرار دهید.
میتوانید برای این کار از سه ‌پایه عکاسی استفاده کنید.


3. برای گرفتن عکس هرگز زوم نکنید
زوم کردن به‌ شدت کیفیت عکس را پایین می آورد زیرا با این کار عکس کشیده‌ می‌شود و شفافیت آن کم می‌شود. اگر فاصله شما با سوژه زیاد است در ابتدا سعی کنید این فاصله را به حداقل برسانید و یا اینکه بعد از عکسبرداری با کراپ کردن این مشکل را حل کنید.


4. روی سوژه خود فوکوس کنید
فوکوس کردن، باعث شفاف سازی سوژه مورد نظر می شود. با این کار به مشخص شدن سوژه در عکس و تمایز آن با پس ‌زمینه کمک زیادی کرده اید.


5. از قانون یک سوم پیروی کنید
این قانون بیان میکند که تصویر را به سه خط فرضی افقی و عمودی تقسیم کنید؛ سوژه‌ را باید در راستای یکی از خطوط عمودی یا دقیقا در نقطه تلاقی یکی از خط های افقی و عمودی قرار دهید تا بهترین نتیجه را در عکسبرداری بگیرید.


6. از دکمه شاتر فیزیکی گوشی استفاده کنید
استفاده از دکمه شاتر فیزیکی گوشی، میزان لرزش‌های دست شما را نسبت به استفاده از دکمه لمسی اپلیکیشن دوربین، به حداقل می رساند.


7. قابلیت HDR را در وضعیت اتوماتیک قرار دهید
HDR به معنای محدوده دینامیکی بالا است. با قرار دادن این قابلیت در وضعیت اتوماتیک، فیلترهای خاصی در شرایط نیاز به منظره اضافه می‌شود و تعادلی مابین نقاط سیاه و سفید تصویر ایجاد خواهد شد.


8. از قابلیت Burst Mode استفاده کنید
با استفاده از این قابلیت، با فشردن دکمه شاتر گوشی از سوژه مورد نظر به طور پیاپی و پشت سر هم عکسبرداری می شود. در نهایت شما می‌تواند تصاویر ضبط شده را بررسی کرده و بهترین عکس را انتخاب کنید.

9. عکس‌ها را ویرایش کنید
استفاده از تکنیک‌های عکاسی همیشه کاربرد صد درصد ندارد. زیرا ممکن است شرایط عکسبرداری در آن مکان فراهم نباشد. برای مثال ممکن است نور کافی وجود نداشته و یا نور بیش از حد وجود داشته باشد؛ در این صورت عکاس باید تصویر را ثبت ‌کند و بعد از عکسبرداری آن را ویرایش نماید.


10. از اپلیکیشن‌های جایگزین دوربین پیش‌فرض استفاده کنید
اپلیکیشن‌ دوربینی که به صورت پیش‌فرض روی گوشی‌ها وجود دارد ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشد و یا حالت‌های عکسبرداری زیادی در خود جای نداده باشد. شما میتوانید با نصب یک اپلیکیشن عکاسی استاندارد، این مشکلات را حل کنید.

درباره استودیو آداک

استودیو عکاسی آداک در سال 1387 فعالیت خود را در زمینه عکاسی ودینگ، اسپرت، مدلینگ و ... آغاز کرده است. این استودیو با استفاده از به روز ترین تجهیزات آتلیه ای و همچنین با به کار گیری نیروهای متخصص و حرفه ای خانم و آقا در زمینه عکاسی، ادیت، فتوشاپ و ... آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. ارائه انواع خدمات مختلف عکاسی در کنار حفظ کیفیت و رضایتمندی مشتری، از مهمترین اهداف این مجموعه می باشد.