آموزش عکاسی

معرفی انواع سبک های عکاسی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در عصر دیجیتال هوشمند، ما دائما در حال عکاسی هستیم و آن ها را به اشراک می گذاریم؛ هرکسی سورژه و تکنیک مخصوصی برای عکاسی انتخاب میکند.. همچنین عکاسی برای ارتباط یک پیام یا داستان به بیننده استفاده می شود. تقسیم بندی سبک ها و ژانرهای عکاسی کار مشکلی است به همین دلیل هر عکاس را می توان صاحب یک ژانر از عکاسی دانست. در این مقاله قصد داریم انواع سبک های شناخته شده ی عکاسی را معرفی کنیم.


عکاسی هوایی :


به طور کلی تصاویری که از بالا گرفته می شوند، به عنوان عکاسی هوایی شناخته می شوند. اولین عکس هوایی در سال 1858 توسط عکاس فرانسوی، Gaspar Felix Tournachon، گرفته شده است. او بعد از سه سال تلاش و آزمایش، توانست عکسی از منظره ی روستای فرانسوی Petit-Becetre ، 80 متر بالاتر از زمین با استفاده از یک بالون هوای گرم، تولید کند. تصویر زیر نمونه ای از عکاسی هوایی است :

 


عکاسی معماری :


همانطور که از اسم آن پیداست، تصاویری از ساختمان هایی که جالب هستند در این ژانر قرار می گیرند و عکاسی از ساختمان ها، بناها و سازه های گوناگون و معماری شهری را شامل می شود .ما می توانیم از داخل و یا خارج از ساختمان ها و حتی یک عنصر جالب از طراحی استفاده کنیم.مهمترین اِلِمان در ثبت این عکسها ذوق و قریحه ی عکاس است. در این سبک عکاس باید سعی کند پرسپکتیو را کنترل کرده و انتخاب مناسبی از عمق میدان داشته باشد.همچنین بدلیل بزرگی آثار معماری،جهت قرار دادن همه آن در کادر ، نوع لنز هم اهمیتی ویژه دارد تا عکاس مجبور به فاصله گرفتن زیاد از موضوع نشود. در حین گرفتن عکس از نمای ساختمان، شما فقط نور طبیعی را در اختیار دارید و باید بهترین استفاده را از زیبایی آن انجام دهید.


عکاسی کاندید :


این سبک عکاسی بسیار محبوب است. لحظات به طور خودبهخاطب که آنها اتفاق می افتد، به عنوان عکاسی پرده شناخته می شوند. این افراد معمولا از عکاس آگاه نیستند، بنابراین آنها بسیار آرام ظاهر می شوند. عکاسی عروسی یک مثال کامل از این سبک عکاسی است. یک نکته: از زوم طولانی استفاده کنید و لحظات خنثی را بگیرید. این کمک خواهد کرد که افراد شما آرام تر و طبیعی تر باشند، زیرا آنها از شما عکس برداری نمی کنند.

 


عکاسی مستند :


عکس های مستند، روایت عکس را بیان می کنند. این موضوع مربوط به یک موضوع خاص یا یک داستان است که یک عکاس می خواهد برجسته کند. آنها همه تصاویر عینی هستند و می توانند در مورد جنگ، مسائل اجتماعی، علم و غیره باشند. عکاسی مستند از ابتدایی ترین انواع عکاسی می باشد که عکاس باید تصویری ارائه کند که به بهترین وجه ممکن نشان‌دهنده‌ی حادثه مورد بحث و به شکل کاملا واقع‌گرایانه باشد. عکاسان مطبوعاتی معمولا تصاویر خود را به نشریات علاقه‌مند ارائه می‌کنند. اخیرا عکاسان مطبوعاتی سراسر جهان شروع به نمایش تصاویر خود در نمایشگاه‌ها کرده‌اند.

 


عکاسی مُد :


این نوع عکاسی به طور معمول برای فروش کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و عکاسی را با استفاده از زرق و برق محصول، به نمایش میگذارد. در این سبک، اساس آن لباس، انواع پوشاک ، لوازم تزیینی و زیبایی های بصریِ انسان است. عکاسی مد از سبک های پرخرج میباشد چرا که به تجهیزات و مُدل های حرفه ای و متعلقات آن نیاز دارد و البته از سودآورترین انواع آن هم هست. در این سبک عکاسی معمولا از لنزهایِ تِلِه (لنزهایی با زاویه دید باریک برای فواصل دور) استفاده میشود.گاهی در این سبک از عکاسی تلاش بر این است که علاوه بر تأکید روی عناصر زیبایی، فضای سیاسی و اجتماعی هم نشان داده شود. یک عکاس مد باید همیشه آماده باشد. در این سبک عکاسی، مکان، نورپردازی، آرایش، سبک ها و مدل نقش مهمی ایفا می کنند.

 


عکاسی مواد غذایی :


معمولا این نوع عکاسی، توسط رستوران ها، وب سایت ها و وبلاگ نویسان به منظور جلب مشتریان برای فروش محصولات استفاده می شود. یکی از مهمترین عوامل در عکاسی مواد غذایی، استفاده از نور طبیعی است.

 

 

 

آتلیه آداک در اصفهان، با استفاده از به روز ترین تجهیزات آتلیه ای و همچنین با به کارگیری نیروهای متخصص و حرفه ای خانم و آقا در زمینه عکاسی، ادیت، فتوشاپ و ... آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. با ما تماس بگیرید: 031-36291416 - 031-36291409

 

عکاسی طبیعت :


این یکی از محبوب ترین انواع عکاسی، عکاسی از طبیعت است، زیرا می تواند مناظر را به نمایش بگذارد و حتی می تواند تاثیر تغییرات محیطی را نشان دهد. همه ما دوست داریم یک چشم انداز زیبا را زمانی که می بینیم، ثبت کنیم. با این حال، ما باید صبر کنیم تا نور مناسب برای ثبت این لحظه مناسب باشد.مقصود از لنداسکیپ همان عکسبرداری چشم انداز ها و مناظر می باشد که معمولاً با لنزهای واید (لنزهایی با زاویه دید باز و وسیع) عکسبرداری می شود. این سبک میتواند عکاسی از مناظر طبیعی و یا شهری مانند شهر در شب از خارج شهر یا هر منظره چشم نوازِ دیگری باشد.عکاسی از چشم انداز شهری (urban landscape) عکس هایی را شامل می شود که به همان سبکِ عکاسی از طبیعت گرفته می شوند و نوع نگاه عکاس به عناصر شهری (ساختمان و خیابان ها) مانند نگاهی ست که در عکاسی از طبیعت ( کوهها ، درخت هاو..) دارد.


عکاسی تبلیغاتی :


این عکاسی شبیه به سبک مستند است. تنها تفاوت در اینجا این است که یک عکاس رویدادهای زنده را ثبت میکند و جهان را از وجود آن محصول مطلع می کند.. نمونه هایی از این سبک عکاسی این است که ما هر روز در روزنامه ها، مجلات و غیره می بینیم. عکاسی تبلیغاتی در به تصویر کشیدن یک محصول بزرگ نمایی می کند و سعی در نشان دادن بهترین شکل آن دارد. عکاسی تبلیغاتی در بازاریابی کاربرد زیادی دارد. و در این نوع عکاسی، گذشته از آگاهی رسانی تلاش بر جلب نظر مشتری است. عکاسان این سبک ذهنی پر از ایده های متفاوت دارند.

 


عکاسی مفهومی :


عکاسی مفهومی سعی دارد آنچه در ذهن عکاس است را به تصویر بکشد و ذهن بیننده را به فکر وادار کند. این سبک عکاسی، یک فرم پیشرفته تر از ابراز احساسات هنرمندانه است که عکاسی را در زمره هنرهایی مانند نقاشی ، شعر ، موسیقی و … در می آورد.عکس های همه سبک های عکاسی می توانند در این دسته قرار گیرند به شرطی که مفهومی خاص را به بیننده القا کنند. عکاس تلاش می کند تا پیام خود را از طریق تصویر خود منتقل کند.

 


عکاسی پرتره :


همیشه احساسات افراد یک موضوع جالب برای عکاسان بوده است. عکاسیِ پرتره به معنیِ عکاسی از چهرهِ انسانهاست. نورپردازی و کادربندی از فاکتورهایِ اساسی در زمینه عکاسی پرتره است. در این سبک از عکاسی تأکید بر حالات و چهره انسان است. از نورپردازی های معروف برایِ عکاسی پرتره : رامبراند ، پروانه ای ، نیم سایه و .. میتوان نام برد که هریک سبکی ویژه از نورپردازی محسوب میشوند. انواع مختلف این نوع عکاسی را می توان : پرتره تمام قد، پرسنلی، خانوادگی، سیاسی و هنری و… دانست. عکاس هنگام عکس گرفتن باید اطمینان حاصل کند که لنز بر چهره سورژه موردنظر، به ویژه چشم های او متمرکز شده باشد.

 


عکاسی ورزشی :


به طور کلی عکس گرفتن از جریان یک رویداد هیجان انگیز ورزشی، اعم از فوتبال آمریکایی، لیگ راگبی، فوتبال، تنیس و هر چیزی که در این بین وجود دارد را عکاسی ورزشی می گویند.
نکته: همیشه از یک ISO بالا استفاده کنید. افزایش ISO در دوربین شما، باعث میشود با سرعت بالاتر عکاسی کنید. سعی کنید از زاویه های مختلف عکس برداری کنید.

 


عکاسی خیابانی :


می تواند دشوارترین تعریف از سبک ، مربوط به عکاسی خیابانی باشد! این سبک عکاسی عبارت است از عکاسی از روزمرگی هایِ جامعه و اتفاقات ریز و درشتی که نظرِ عکاس را به خود جلب کرده است.عکاسی خیابانی را می توان زیرشاخه عکاسی مستند دانست که در آن گاهی با شوخ طبعی و یا لحن کنایه آمیز پیامی سیاسی و یا اجتماعی منتقل می شود، که در این حالت به عکاسی مستند نزدیک می شود.یک عکاس خیابانی نباید فقط به نقاط توریستی محبوب توجه کند. او باید برخی صحنه های زندگی واقعی را همراه با بعضی از تصاویر پشت صحنه به تصویر بکشد. آنها باید به هر جنبه کوچک اطرافشان توجه داشته باشند.


عکاسی جنگی :


گرفتن تصاویری از درگیری ها در مناطق جنگ زده جزو این سبک می باشند. عکاسان جنگ عموما زندگی خود را در معرض خطر قرار می دهند تا تصاویر را به ثبت برسانند. عکاس های جنگی حتی می تواند پس از جنگ تولید شوند و به عنوان مستند آرشیو شوند. یک عکاس جنگی باید همیشه روحیه ی قوی داشته باشد، زیرا او نباید با دید صحنه های غم انگیز جنگ روحیه ی خود را از دست بدهد.

 


عکاسی حیات وحش :


این نوع عکاسی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت های فنی مناسب دارد و باید براساس آن برنامه ریزی شود. در عکاسی حیات وحش، باید با تنظیمات دوربین خود کاملا راحت باشید. اگر شما به اندازه کافی سریع نیستید، ممکن است فرصت های کمیاب را از دست بدهید. برای این سبک از عکاسی، لنز های خاصی وجود دارند که امکان زوم بالا روی سوژه را به عکاس می دهند.

 

 

 

آتلیه آداک در اصفهان، با استفاده از به روز ترین تجهیزات آتلیه ای و همچنین با به کارگیری نیروهای متخصص و حرفه ای خانم و آقا در زمینه عکاسی، ادیت، فتوشاپ و ... آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. با ما تماس بگیرید: 031-36291416 - 031-36291409

 

درباره استودیو آداک

استودیو عکاسی آداک در سال 1387 فعالیت خود را در زمینه عکاسی ودینگ، اسپرت، مدلینگ و ... آغاز کرده است. این استودیو با استفاده از به روز ترین تجهیزات آتلیه ای و همچنین با به کار گیری نیروهای متخصص و حرفه ای خانم و آقا در زمینه عکاسی، ادیت، فتوشاپ و ... آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. ارائه انواع خدمات مختلف عکاسی در کنار حفظ کیفیت و رضایتمندی مشتری، از مهمترین اهداف این مجموعه می باشد.